Oddział Mazowiecki PTI ma zaszczyt zaprosić na październikowy Klub Informatyka, który w całości będzie poświęcony technikom IoT, czyli Internetowi Rzeczy, albo jak inni wolą Internetowi Przedmiotów. Na ten jakże obecnie gorący temat wypowiedzą się zaproszeni goście z Wojskowej Akademii Technicznej: Zbigniew Zieliński oraz Janusz Furtak. W uzupełnieniu swoje poglądy na temat Interoperacyjność w czasach internetu rzeczy przedstawi Marcin Paprzycki. Tym razem spotykamy się (tutaj mapka) na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej ul. Narbutta 85, sala NT 242, we wtorek 17.10.2017. Pierwsze wystąpienie rozpocznie się o godz 18:30, ale zachęcamy do wcześniejszego przyjścia, żeby dać sobie szansę na rozmowę (i kawę) z dawno nie widzianymi przyjaciółmi.
Internet rzeczy IoT (Internet of Things) jest uważany za jedno z przełomowych rozwiązań technologicznych we współczesnym świecie, zarówno w kontekście zastosowań cywilnych, jak i wojskowych. Należy oczekiwać, że współczesne operacje wojskowe coraz częściej będą prowadzone w obszarach o wysokim nasyceniu urządzeniami IoT podłączonymi do sieci, przykładem mogą tu być inteligentne miasta. Wykorzystanie cywilnych rozwiązań IoT (tj. systemów dostępnych komercyjnie – ang. commercial off-the-shelf, COTS), ich integracja z wojskowymi systemami IoT, może istotnie poprawić możliwości uzyskiwania precyzyjnego obrazu sytuacji operacyjnej dla dowódcy. Podobna sytuacja występuje w przypadku systemów wspomagania akcji humanitarnych podczas likwidacji skutków katastrof, na przykład, po trzęsieniu ziemi.
W większości produkty i usługi COTS nie dostarczają poziomu bezpieczeństwa, spełniającego wymogi wojskowe. Wiele oferowanych obecnie komercyjnych rozwiązań IoT zostało zaprojektowanych głównie z myślą o łatwym użyciu i prostocie konfiguracji, bez rygorystycznych kontroli bezpieczeństwa. Głównym problemem staje się realizacja rozwiązań, umożliwiających bezpieczne wykorzystanie zasobów dostarczanych przez komercyjne urządzenia IoT i cywilne środowiska inteligentne w celu wspomagania operacji wojskowych (również działań w zakresie pomocy humanitarnej i likwidacji skutków katastrof – HADR – ang. Humanitarian Assistance and Disaster Relief).
Przedstawione zostaną mechanizmy, umożliwiające podwyższenie bezpieczeństwa istniejących komercyjnych platform IoT. Omówione zostaną problemy integracji danych z wielu dostępnych źródeł informacji IoT o różnych poziomach wiarygodności, także z uwzględnieniem wymagań związanych z ochroną informacji, prywatnością i zaufaniem. Wiarygodność danych musi być skutecznie oceniana, w oparciu o takie czynniki, jak pochodzenie danych i sposób, w jaki zostały one przetworzone. Jednym z głównych problemów zarządzania bezpieczeństwem i zaufaniem w federacji domen IoT jest zapewnienie, że podmioty/obiekty nieznane sobie nawzajem mogą sobie zaufać i komunikować się w sposób bezpieczny. Scharakteryzowane zostaną sposoby ustanawiania zaufania pomiędzy odległymi urządzeniami IoT za pomocą technik opartych na TPM. Dzięki użyciu mechanizmów TPM możliwe jest silne uwierzytelnianie w ramach grupy urządzeń COTS IoT, tworząc tzw. zaufane domeny zabezpieczeń.
Dlaczego warto myśleć o interoperacyjności IoT? Wizja internetu rzeczy jest fascynująca. Przestrzeń wokół nas wypełniona zostanie trylionami sensorów i aktuatorów. Grupy tychże, oddziałując ze sobą, umożliwią tworzenie „serwisów podstawowych”. Następnie, w zależności od potrzeb użytkowników (i/lub pomysłowości twórców), sensory, aktuatory i serwisy będą „łączone” w celu stworzenia nowatorskich aplikacji. Oczywistym jest więc, że sensory, aktuatory i serwisy będą musiały rozumieć się nawzajem. Rzeczywistość jest jednak cokolwiek inna. Zafascynowanie potencjałem i możliwością osiągnięcia wysokiego zysku powoduje, że coraz więcej firm oferuje własne rozwiązania / aplikacje / platformy i przekonuje swoich klientów, że dzięki nim wejdą do magicznej krainy Internetu Rzeczy. Co więcej, firmy te często nie są gotowe wziąć pod uwagę faktu, że ich produkt mógłby mieć potrzebę rozmowy z innymi. Typowe podejście to: mamy swoje rozwiązanie Internetu Rzeczy, które przynosi nam zyski, więc po co nam ktoś inny i jego rozwiązanie. Co więcej, podobna sytuacja ma miejsce również wśród największych graczy na rynku, którzy udają poszukiwanie wspólnych rozwiązań w tym samym czasie, gdy starają się zdominować rynek. Powoduje to powstanie niezależnych „internecików rzeczy”, które są niezdolne do komunikacji.
Powstaje więc pytanie w jaki sposób możliwe będzie przejście z okresu „rozdrobnienia feudalnego” do globalnego internetu rzeczy. W ramach prezentacji spróbujemy zarysować odpowiedź. Prezentacja będzie bazować na wynikach projektu europejskiego Inter-IoT, w którym jednym z partnerów jest Instytut Badań Systemowych PAN.
* * *
Klub już tradycyjnie będzie filmowany. Wiąże się to każdorazowo z wyrażeniem przez wszystkich uczestników Klubu zgody na takie wykorzystanie ich wizerunku. Wiele filmów z poprzednich Klubów Informatyka można znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI tutaj, a także wielu informacjach noszących tag wideo.
Wstęp wolny, zapraszamy. Jak zawsze ze względów logistycznych prosimy o deklarację obecności pod adres: omaz(at)pti.org.pl . Dopuszczalne są dekaracje zbiorcze, np. „przyjdę z piątką przyjaciół”.
____________
O prelegentach
dr inż. Janusz Furtak – absolwent Wydziału Cybernetyki WAT. Aktualnie jest adiunktem w Instytucie Teleinformatyki i Automatyki Wydziału Cybernetyki WAT. Autor ponad 50 publikacji naukowych z zakresu sieci komputerowych, bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych oraz wojskowych zastosowań Internetu Rzeczy. Uczestniczył w wielu projektach związanych z bezpieczeństwem, jak również kierował projektami w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa. Jest jednym z członków międzynarodowej grupy badawczej w ramach organizacji Science & Technology NATO nt. „Military Applications of the Internet of Things”.
dr hab. inż. Zbigniew Zieliński, prof. WAT – autor ponad 100 publikacji naukowych, dominujące obszary zainteresowań to diagnostyka i tolerowanie błędów w systemach komputerowych, bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, inżynieria oprogramowania oraz IoT. Uczestniczył w wielu projektach związanych z bezpieczeństwem, jak również kierował projektami w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa. Aktualnie lider międzynarodowej grupy badawczej w ramach organizacji Science & Technology NATO nt. „Military Applications of the Internet of Things”.
dr hab. Marcin Paprzycki http://www.ibspan.waw.pl/~paprzyck/ jest absolwentem matematyki poznańskiego UAM w specjalizacji metody numeryczne i programowanie. Następnie wiedzę zdobywał w Southern Methodist University, Dallas, Texas, a pracował m.in. w Oklahoma State University, University of Southern Mississippi, University of Texas of the Permian Basin. Obecnie zatrudniony w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w systemach agentowych oraz zagadnieniach IoT. Współtwórca międzynarodowej konferencji naukowej FedCSIS. Prezes drugiej kadencji o/Mz PTI.