Oddział Mazowiecki uprzejmie zaprasza na kolejny Klub Informatyka, który rozpocznie się 16 listopada (wtorek) o godzinie 18:30. Dla Klubu utrzymana zostanie jego formuła zdalna. Wystarczy (i warto) zalogować się jakieś 10 minut wcześniej. Tytuł Klubu brzmi : Paint forever? O informatyce w szkole! Klub rozpoczną krótkie prezentacje odnoszące się do różnych aspektów edukacji informatycznej. Następnie zapewne wywiąże się dyskusja poświęcona zagadnieniom edukacji szkolnej różnych poziomów: jej celom, skutkom, zakresowi, programom, zróżnicowaniu oraz elastyczności. Klub jest współorganizowany z sekcją informatyki szkolnej działającą przy PTI. Adres URL telekonferencji został podany poniżej.
Tematy prezentacji
- Czego warto nauczyć osobę o specjalizacji technik informatyk (wiedza z różnych projektów, między pasją a obowiązkiem, informatyka poza informatyką) – Karolina Antkowiak;
- Neutralność technologiczna w nauczaniu informatyki w szkołach – Adam Jurkiewicz;
- Sylwetka nauczyciela informatyki – kto uczy dzisiaj w szkołach młodzież – Beata (Aka) Chodacka;
- Jak zmienia się uniwersum sprzętowe polskiej szkoły, jakie to wyzwanie i dla kogo – Jacek Ścibor.
Klub praktycznie w całości będzie nagrywany, a potem publikowany. Domniemywa się wyrażenie przez prelegentów i dyskutantów Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. Adres URL wydarzenia dla uczestników Klubu, na platformie Webex, znajduje się tutaj. Powinna wystarczyć dowolna przeglądarka internetowa i w miarę sprawny prywatny komputer. Zasadniczo żadnych haseł nie trzeba. Gdyby przy jakiejś rzadkiej konfiguracji system telekonferencyjny mimo wszystko się domagał hasła, to prosimy spróbować następującego: KlubOMaz. Powinno zadziałać. Niestety: kanapki, ciastka i napoje, jak to przy spotkaniach online, uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. (d)
Uczestnicy
Karolina Antkowiak – absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na wydziale matematyki. Ukończone studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Fizyka z Informatyką, studia podyplomowe na Uniwersytecie Zielonogórskim w Zielonej Górze na kierunku Technologie Internetowe i Sieci Komputerowe, studia podyplomowe na Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie kierunek Zarządzanie Oświatą, rozpoczęte studia podyplomowe w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego w Przemyślu na kierunku Grafika komputerowa i multimedia. Od 2000 roku na stałe związana z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli jako nauczyciel matematyki, fizyki oraz przedmiotów zawodowych w technikum o profilu informatycznym. Autorka artykułów opublikowanych na łamach takich magazynów jak TIK w Edukacji, Dyrektor Szkoły, Dobre Praktyki oraz Biblioteka Publiczna. Testerka sprzętu i oprogramowania. Uczestniczka jak i prowadząca warsztaty w projektach szkolnych oraz na konferencjach na terenie całego kraju. Występowała na wielu konferencjach dla nauczycieli i dyrektorów w całej Polsce. Trenerka i edukatorka, pasjonatka nowych technologii i programowania. Członkini grupy SuperBelfrzy RP, posiadająca tytuł OSEHero. Wyróżniona przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce wpisem na listę 100 osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2019 roku. Autorka podręcznika do Informatyki rozszerzonej wydawnictwa Helion. Autorka fanpage PANI Informatyk oraz „Dotykalscy – monitor w klasie”, Lider projektu Ambasadorzy Promethean w Polsce. Jej największym zainteresowaniem oprócz nowych technologii jest druk 3D, którym zajmuje się od 2013 roku. Szkoli młodzież oraz dorosłych.
Beata (Aka) Chodacka – nauczyciel informatyki w V LO i SP 33 w Krakowie. wiceprezes Oddziału Małopolskiego PTI. Animatorka działań na rzecz edukacji informatycznej takich jak konkursy (m.in.. TIK?-TAK!), Małopolski Dzień Uczenia się, “Małopolska koduje”. Ambasadorka kodowania. Pasjonat e-learningu, autorka kursów e-learningowych dla dzieci i młodzieży, współtwórca zbioru zadań z informatyki exeBOOK. Autorka książki “Zielone szkoły – programy i scenariusze zajęć”. Współtwórca i współorganizator projektu „Klasa z ECDL”. Koordynator Merytoryczny w Centrum Mistrzostwa Informatycznego przy AGH, Współpracuje w konkursie GEEK. Ambasadorka Genially i Wakelet. Członek grupy SuperBelfrzy RP. Przewodnicząca Sekcji Informatyki Szkolnej działającej w PTI.
Adam Jurkiewicz – haker edukacji, członek nieformalnej grupy SuperbelfrzyRP. Nauczyciel informatyki w 78 LO w Warszawie, absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology, Google IT Automation with Python oraz IBM Professional Data Science z języka programowania Python.Zdobywca wyróżnienia Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polsce w latach 2017 i 2020, członek zarządu Szkolnej Sekcji Informatyki przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Trener języka programowania Python, robotyki, mechatroniki, technologii komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem otwartych zasobów edukacyjnych oraz oprogramowania OpenSource. Autor książki „Python 3. Projekty dla początkujących i pasjonatów” wydanej przez Helion Edukacja. Współautor treści z języka Python w projekcie E-Podręczniki do kształcenia ogólnego dla klas ponadgimnazjalnych. Współautor książki „Koduj w Pythonie – tworzymy grę przygodową” oraz publikacji „ENIGMA – Poznaj zagadkę Enigmy, tworząc grę przygodową w Pythonie” wydanych przez Fundację Rozwoju Edukacji Cyfrowej. Twórca i prowadzący portal https://python.szkola.pl – zajmuje się tam wsparciem dla nauczycieli informatyki i oswajaniem Pythona w szkołach. Tworzy scenariusze lekcji, inspiracje i kursy dla początkujących. Ekspert ds informatycznych w różnych fundacjach, m.in.: Fundacji Rozwoju Edukacji Cyfrowej, Fundacji Edukacji na Nowo, Fundacji INTO the future.
Jacek Ścibor – nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej k. Wrocławia, popularyzator zastosowania nowoczesnych technologii w nauczaniu, założyciel i administrator społeczności sieciowej Superbelfrzy RP, wyróżniony tytułem „Przyjaciel Szkoły 2018” przez Kapitułę konkursu Nauczyciel Roku GN, wyróżniony umieszczeniem na „Liście 100” Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w 2017r., red naczelny „IT w edukacji” (2013-2016), autor artykułów na łamach blogów, czasopism i portali edukacyjnych (edunews.pl, superbelfrzy.edu.pl, Meritum, IT w edukacji), prelegent i współorganizator merytoryczny konferencji edukacyjnych, m.in. EduMoc Online, Inspir@cje, Inspir@cje Wczesnoszkolne. Wieloletni pracownik Zakładu Dydaktyki Ogólnej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku..”