25 stycznia br. odbył się Klub Informatyka podczas którego (zdalnie) dyskutowano rolę dostawców wysokiego ryzyka (DWR) w rozwoju technik teleinformatycznych. Chodziło szczególnie o odniesienia prawne na gruncie polskim i w obszarze Unii Europejskiej.
Od pewnego czasu wśród światowych dostawców informatyki i telekomunikacji działają i odnoszą sukcesy, a niekiedy nawet monopolizują rynek, producenci powiązani z kręgami politycznymi państw autorytarnych (Chiny, Rosja i in). Wykazano już nie raz, że dostawcy tacy wytwarzają produkty o funkcjach niezgodnych z ideami państw demokratycznych. Funkcje te zagrażają użytkownikom indywidualnym, biznesowi oraz, co istotne, także bezpieczeństwu państw. Wśród takich dostawców pojawiają sie dość często nazwy: Huawei, ZTE, Kaspersky Labs. W kręgach decyzyjnych USA oraz UE rozważa się stworzenie rodzaju czarnych list, na których umieszczano by nazwy i rankingi podmiotów noszących znamiona DWR.
Dyskusja zagrożeń w tej dziedzinie rozgorzała na nowo w obliczu rosnącego znaczenia sieci 5G, które poprzez swoją cechę wysokiej programowalności, pozwalają na coraz sprawniejszą transmisję danych w kierunkach nad którymi użytkownik przestaje panować .
Podczas klubu można było wysłuchać trzech (spośród kilkunastu) autorów raportu-ekspertyzy PTI zatytułowanej Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych w Polsce ze strony potencjalnych dostawców wysokiego ryzyka. Byli to, w kolejności występowania: Wiesław Paluszyński, Jarosław Mojsiejuk oraz Jacek Falkiewicz. W części dyskusyjnej spotkania pojawiła się szczypta sceptycyzmu wobec koncepcji DWR.
Więcej o raporcie, prelegentach i autorach można przeczytać tutaj. Klub był w całości nagrywany. Powyżej film przedstawiający obszerne fragmenty tego spotkania. Tym razem w jednej części, ponieważ formy panelu, wykładu oraz dyskusje często się tu ze sobą przeplatały. (d)